دستگاه بسته بندی مواد غذایی

ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی چه وظایفی دارند؟

برای اینکه بتوانید مواد غذایی را به درستی بپیچید، باید مزایا و نحوه عملکرد دستگاه ها و تجهیزات بسته بندی را بدانید. امروزه ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی یکی از مهم ترین صنایع هستند. امروزه بیشتر محصولات و مواد غذایی به صورت بسته بندی شده هستند. قبلا شکر کریستال به صورت کیسه ای فروخته می شد اما اکنون می توانید آنها را در بسته های ساشه تک نفره 5 گرمینیز که توسط دستگاه بسته بندی شکر تک نفره تهیه شده اند، خریداری کنید. سس مایونز در گذشته در سطل فروخته می شد اا اکنون در کیسه های 9 گرمی عرضه می شود. بسته های مدادی و ساشه ها محصولات غذایی را به قسمت های تک تقسیم می کنند؛ و دستگاه بسته بندی مواد غذایی در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه غربی به سرعت در حال رشد است.

 ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی

مزایا ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی چیست؟

مواد غذایی بسته بندی شده توسط ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی مزایای زیر را خواهند داشت:

حفاظت از محصول

غذاهای بسته بندی شده باید در برابر تأثیرات خارجی محافظت شوند. اولین مورد از این عوامل خارجی محافظت در برابر باکتری ها و کپک ها است، در حالی که برخی دیگر در برابر خرد شدن، محافظت از غذا در برابر گرما، رطوبت و عوامل فشار است. امروزه یک بسته سس کچاپ را می‌توان به‌صورت یک‌بار مصرف برای مشتری سرو کرد، بدون اینکه بسته‌بندی مانع فویل را خراب کند. یا چیپس ذرت به مشتریان نهایی تحویل داده می شود که از له شدن و شکستن در بسته هایی که از انواع دستگاه بسته بندی تولید می شوند محافظت می شوند. ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی اطمینان می‌دهند که غذایی که به مشتری ارائه می‌شود به طور خودکار در بسته‌ای پر می‌شود که از همان ابتدا در برابر تهدیدات فیزیکی خارجی محافظت می‌شود.

بسته بندی محصول را در برابر تهدیدات خارجی مانند اکسیژن، آب، رطوبت، بخار و گرد و غبار محافظت می کند. محافظت در برابر موانع بین محصولات و تهدیدات خارجی ایجاد می کند. در برخی از محصولات، اکسیژن یا نیتروژن فلاشینگ ممکن است به بسته ها اضافه شود تا از ماندگاری طولانی تر محصول اطمینان حاصل شود تا محصول بیشتر دوام بیاورد.

گرد هم آوردن

محصولات غذایی باید از مکانی به مکان دیگر منتقل شوند. برای سهولت در این حمل و نقل لازم است ابتدا محصولات جمع آوری و پر شوند. فرآیند حمل و نقل از کارخانه مواد غذایی تا رسیدن به مصرف کننده یا فروشنده نهایی ادامه می یابد. بنابراین لازم است بسته بندی در وزن مورد نیاز که آخرین وزنه های موجود در بازار است انجام شود. این می تواند یک چوب قند یکبار مصرف یا یک بسته 5 کیلوگرمی برنج باشد. بسته های چوبی یکبار مصرف را می توان در یک کیسه 1000 عددی دیگر بسته بندی کرد، سپس آن 1000 عدد را در کیسه های پلاستیکی در جعبه دیگری قرار داد، آن جعبه ها را در یک بسته بندی کوچک دیگر قرار داد. به این ترتیب حمل و نقل آسان بوده و خرید عصا به صورت عمده به فروش می رسد. مصرف کننده یا خریدار نهایی اولین کسی است که محصولات را با دستان خود لمس می کند. هنگام فکر کردن به غذاها، مایعات، پودرها و گرانول ها باید به ذهن متبادر شوند.

اطلاع رسانی به مشتری

اطلاعات در مورد نحوه مصرف غذای ارائه شده به مشتری قابل بازنویسی است. همچنین اطلاعاتی مانند تاریخ تولید، تاریخ انقضا، وزن بسته بندی و محتوای مواد غذایی روی بسته بندی در اختیار مشتری قرار گیرد. به این ترتیب مشتری می تواند انتخاب سالم تری داشته باشد. محصولاتی که حاوی چنین اطلاعاتی نیستند نباید مصرف شوند. بسیاری از مقامات دولتی محلی محصولات را روی این مقادیر نوشته شده روی بسته بندی کنترل می کنند. امروزه در بسیاری از بسته‌ها این اطلاعات به مشتری داده می‌شود و عملکرد بازاریابی را نیز ارائه می‌دهد.

بازار یابی

امروزه برندهای مختلفی وجود دارند که غذاهای مشابهی را در قفسه های سوپرمارکت عرضه می کنند. ما گزینه های زیادی داریم. شرکت های مواد غذایی برای انتخاب مشتری رقابت می کنند. برای این منظور، آنها طرح های بسته بندی متفاوتی با رقبای خود می سازند تا به مخاطبان هدف دست یابند. و آن‌ها می‌خواهند بسته‌بندی خود را در طرحی ارائه کنند که نشان‌دهنده بهترین برند آنها باشد.

مصرف آسان

بسته بندی های انعطاف پذیر بر روی انواع دستگاه بسته بندی، ساشه (بسته چهار طرفه مربعی)، استیک (درزگیر از بالا به پایین و باله پشتی)، بسته بندی بالش، بسته های کوارتو و گاست به مردم این امکان را می دهد که در شرایط امروزی به سرعت و به راحتی مصرف کنند. زندگی سریع انواع بسته بندی بسته به صنعت و نیاز متفاوت است. از طریق استفاده از این بسته بندی ها، یک وعده یا یک بار مصرف مورد نیاز برای هر محصول با توجه به اطلاعاتی که مصرف کننده یا خریدار نهایی داده می شود. به عنوان مثال، سس کچاپ، کچاپ ساشه، شکر چوبی، پودر چوب قهوه یا ساشه مواد غذایی پودری به طور مداوم در زندگی ما با آن مواجه می شوند و به راحتی می توان آنها را مصرف کرد که باعث راحتی زندگی ما نیز می شود. در این زمینه، اگر بگوییم که ماشین آلات بسته بندی مواد غذایی شاید به اندازه خود مواد غذایی مهم هستند، اشتباه نمی کنیم.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *